Zajęcia klubowe w WTZ

Dofinansowanie ze środków PFRON na prowadzenie zajęć klubowych w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” dla podmiotów prowadzących Warsztat Terapii Zajęciowej na terenie Powiatu Krakowskiego.

Podstawa prawna programu: Art. 47 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U.  z 2019 r. poz. 1172 ze zm.)

Cel programu:

wsparcie osób niepełnosprawnych w utrzymaniu samodzielności i niezależności w życiu społecznym i zawodowym poprzez prowadzenie przez Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji.

Środki finansowe, jakie można uzyskać w ramach programu służą finansowaniu działalności związanej z prowadzeniem zajęć klubowych. Może być ono wykorzystane na pokrycie niezbędnych wydatków rzeczowych i osobowych, takich jak: materiały do terapii, transport, wynagrodzenia, koszty utrzymania, lub też inne niezbędne koszty związane z funkcjonowaniem klubu. Szczegółowy zakres, organizację oraz wymiar godzinowy zajęć klubowych, który ma być nie mniejszy niż 5 godzin miesięcznie, ustala warsztat.

Program „Zajęcia klubowe w WTZ” jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu tych podopiecznych WTZ, którzy opuszczają warsztat w związku z podjęciem zatrudnienia, oraz osób niepełnosprawnych oczekujących na przyjęcie do WTZ.

Beneficjentami programu mogą być:

1. osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), które były uczestnikami WTZ i opuściły go w związku z podjęciem zatrudnienia,

2. osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), znajdujące się na prowadzonej przez podmiot prowadzący WTZ liście osób (o której mowa w art. 10f ust. 2a ustawy o rehabilitacji), których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii w WTZ.

Adresaci programu: podmioty prowadzące WTZ na terenie Powiatu Krakowskiego.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu składane są corocznie do Realizatora (PCPR) przez Podmioty prowadzące WTZ w wyznaczonych poniżej dwóch odrębnych turach naboru wniosków:

a) I tura: dla zajęć klubowych w WTZ, które odbywać się będą przez pełen rok realizacyjny (tj. od dnia 1 lutego do dnia 31 stycznia kolejnego roku kalendarzowego), termin naboru wniosków wyznacza się w okresie do dnia 30 października w roku kalendarzowym poprzedzającym rok realizacji programu;

b) II tura: dla zajęć klubowych, które mają zostać uruchomione i prowadzone od drugiej połowy roku realizacyjnego (tj. od dnia 1 sierpnia do dnia 31 stycznia danego roku realizacyjnego), oraz w przypadku WTZ prowadzących zajęcia klubowe, w których od momentu zakończeniu terminu pierwszej tury naboru wystąpień zwiększyła się liczba beneficjentów, termin drugiej tury naboru wniosków wyznacza się w okresie do dnia 31 maja danego roku.

Wysokość i sposób przekazania dofinansowania oraz termin i zasady sprawozdawczości z wykorzystania otrzymanego dofinansowania określa umowa zawarta pomiędzy Realizatorem (PCPR), a Podmiotem prowadzącym WTZ.

Treść programu oraz procedury jego realizacji dostępne są na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: www.pfron.org.pl
w zakładce: O Funduszu/Programy i zadania PFRON/Programy realizowane obecnie/Program „Zajęcia klubowe w WTZ”.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią programu i procedurami jego realizacji.

Do pobrania:

Uchwała Nr 188/2019 Zarządu Powiatu w Krakowie z dnia 13 sierpnia 2019 roku w sprawie przystąpienia do programu „Zajęcia klubowe w WTZ” (>link do Uchwały)

Uchwała Nr 232/2019 Zarządu Powiatu w Krakowie z dnia 4 października 2019 roku w sprawie zasad rozpatrywania wniosków w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” (>link do Uchwały)

Wniosek o przyznanie środków PFRON na dofinansowanie prowadzenia zajęć klubowych w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” (>link)

Projekt umowy o dofinansowanie prowadzenia zajęć klubowych w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” (>link)

Projekt sprawozdania w ramach programu „Zajęcia klubowe w WTZ” (>link)