INFORMACJA DOT. PROGRAMU „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” – Moduł III

INFORMACJA DOT. PROGRAMU

W związku z trwającą sytuacją epidemiczną Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o przedłużeniu terminów składania wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Aktualnie wnioski o dofinansowanie w ramach Modułu III mogą być składane przez osoby niepełnosprawne do Realizatorów programu (samorządów powiatowych) do dnia  16 listopada 2020r.

Sprawę  dla mieszkańców Powiatu Krakowskiego – ziemskiego tj. 17 gmin załatwia:

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W KRAKOWIE

1. Słowackiego 20, 30-037 Kraków

tel. (12) 397-95-74

fax. (12) 423-47-84

e-mail: pcpr@powiat.krakow.pl

W związku z wprowadzeniem powyższego terminu składania wniosków w Module III programu okres na jaki może zostać przyznane świadczenie nie może być dłuższy niż  5 miesięcy.

Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 16 listopada 2020 roku, możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej – w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych. W każdym z wykazanych miesięcy podopieczny musi spełniać ww. warunek, tj. musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

Osoby, które otrzymały świadczenie za okres od 9 marca do 15 października br. mogą otrzymać dofinansowanie w ramach ww. Programu maksymalnie za 2 miesiące.

Ponadto informujemy, iż zmodyfikowany został wzór formularza wniosku o dofinansowanie ze środków programu – Moduł III. Od dnia 3 listopada 2020 roku wnioski w ramach  Modułu III mogą być składane w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (systemie SOW) już na nowych formularzach. W przypadku braku możliwości skorzystania z Systemu SOW dopuszczalny jest inny sposób złożenia wniosku (np. osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie).

Wzór wniosku.

Do wniosku należy dołączyć:

• oświadczenie wnioskodawcy (załącznik nr 3 do procedury),
  • kopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lub równoważne)*

* (w sytuacji gdy ważność orzeczenia upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia  w życie specustawy covid 19 (tj. w okresie od 9 grudnia do 2019 r. do 8 marca 2020 r.),  dotychczasowe orzeczenia są ważne do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności  albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia.

* w sytuacji gdy ważność orzeczenia upływa w terminie od dnia wejścia w życie specustawy COVID-19 (tj. od dnia 8 marca 2020r.) zachowuje ono ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności).

3) informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych (załącznik nr 2)

4) informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych – dane właściciela

rachunku (załącznik nr 5) – w przypadku wskazania właściciela rachunku bankowego

innego niż osoba wnioskująca

Każdy uczestnik  programu  oraz jego opiekun zobowiązany jest do zapoznania się z warunkami programu, procedurami oraz informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych.

wzór_-_WNIOSEK_o_dofinansowanie_ – PDF

wzór_-_WNIOSEK_o_dofinansowanie_- wersja edytowalna