„Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”

Powiat Krakowski przystąpił do programu „Pomoc obywatelom Ukrainy  z niepełnosprawnością” i wyznaczył Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie do jego realizacji.

Celem programu jest zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.

Beneficjentami programu są obywatele Ukrainy z niepełnosprawnością, spełniający łącznie następujące warunki:

• ich pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznany za legalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy,
  • posiadają, w przypadku osób pełnoletnich, dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności, wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności, a odnośnie osób małoletnich dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności, wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania
    o niepełnosprawności, a w przypadku jego braku przedstawią oświadczenie lub oświadczenie opiekuna o jego posiadaniu.

Moduł I – pomoc finansowa udzielana jest ze środków PFRON w formie świadczenia na sfinansowanie Beneficjentom programu, wymaganego udziału własnego w zakupie lub naprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie obejmuje swym zakresem działania mieszkańców z gmin powiatu krakowskiego ziemskiego tj.:

• Czernichów,
  • Igołomia – Wawrzeńczyce,
  • Iwanowice,
  • Jerzmanowice – Przeginia,
  • Kocmyrzów – Luborzyca,
  • Krzeszowice,
  • Liszki,
  • Michałowice,
  • Mogilany,
  • Skała,
  • Skawina,
  • Sułoszowa,
  • Słomniki,
  • Świątniki Górne,
  • Wielka Wieś,
  • Zabierzów,
  • Zielonki

Osoby zamieszkałe na terenie wymienionych powyżej gmin powiatu krakowskiego, wnioski  o udzielenie dofinansowania w ramach Modułu I mogą składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie al. Słowackiego 20, 30-037 Kraków pok. 11.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie https://pcpr.powiat.krakow.pl/uchodzcy/ .

Osoby zainteresowane mogą także uzyskać informacje pod nr telefonu: 12 39-79-570, 12 39-79-592 lub 12 39-79-564 w godzinach: poniedziałek 9.00-17.00 od wtorku do piątku 7.30-15.30.