Relacja za szkolenia PCPR z dnia 05.11.2019

W dniu 5 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Krakowie miało miejsce spotkanie opiekunów pełniących funkcję rodzin zastępczych z funkcjonariuszkami  Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Podczas spotkania, w ramach tzw. Grupy Wsparcia cyklicznie animowanej przez koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, zostało przeprowadzone szkolenie, którego tematem była odpowiedzialność karna nieletnich, narkotyki, „dopalacze” oraz objawy uzależnień od nich. Celem spotkania było między innymi podniesienie poziomu wiedzy i świadomości w zakresie przestępczości, demoralizacji oraz bezpieczeństwa nieletnich. W szkoleniu wzięło około 35 osób.

W przedmiocie odpowiedzialności prawnej osób nieletnich policjantki omówiły pojęcie nieletniego w świetle ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, przejawy demoralizacji, przestępczość nieletnich, a także środki wychowawcze i poprawcze, jakie może zastosować sąd rodzinny wobec nieletniego sprawcy czynu karalnego. Poruszony został także temat narkotyków i nowych substancji psychoaktywnych. Policjantki wyjaśniły pojęcie narkomanii, omówiły rodzaje uzależnień, a także przyczyny sięgania po narkotyki przez młodzież i wynikające z tego zachowania konsekwencje prawne. Opowiedziały również o niepokojących sygnałach i zachowaniach mogących świadczyć o zażywaniu narkotyków. Na koniec, aby lepiej uświadomić uczestników, zaprezentowały walizkę edukacyjną zawierającą imitacje najpopularniejszych narkotyków i środków psychoaktywnych.

Zdjęcie sali podczas szkolenia Kolejne zdjęcie sali podczas szkolenia