Nabór wniosków do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje, że rusza nabór uczestników do Programu „Asystent osobisty osoby  z niepełnosprawnością”  dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Usługa asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością kierowana jest do:

• osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne do ww. zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych)
  • dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami zawartymi w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na:

• wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej
  • wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie
  • wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania
  • wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem

• posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub
  • posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom  z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub
  • wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego w Karcie zgłoszenia do Programu.

Posiadanie doświadczenia, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Za członka rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Uczestnicy Programu nie ponoszą odpłatności za korzystanie z asystencji osobistej.

Ilość miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia będą rozpatrywane po zawarciu przez Powiat Krakowski umowy z Wojewodą Małopolskim oraz otrzymaniu środków z Funduszu Solidarnościowego.

Umowa z osobą niepełnosprawną /ewentualnie jej opiekunem prawnym o przyznanie usług  asystenta osobistego zostanie zawarta po spełnieniu kryteriów Programu.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o składanie poniższych dokumentów:

– Karta Zgłoszenia do Programu

– Załącznik nr 1 do Karty zgłoszenia do Programu RODO dla uczestnika programu/opiekuna prawnego

– Załącznik nr 2 do Karty Zgłoszenia do Programu RODO dla uczestnika programu/opiekuna prawnego

– Załącznik nr 3 do Karty Zgłoszenia do Programu RODO dla osoby wskazanej do pełnienia funkcji asystenta osobistego

– Załącznik nr 4 do Karty Zgłoszenia do Programu RODO dla osoby wskazanej do pełnienia funkcji asystenta osobistego

– Załącznik nr 5 do Karty Zgłoszenia do Programu

– Załącznik nr 6 do Karty Zgłoszenia do Programu

– kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności

w terminie od 15.02.2024r. w sposób ciągły do wyczerpania limitu miejsc za pośrednictwem poczty (decyduje data wpływu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie) lub w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie Aleja Juliusza Słowackiego 20, parter pokój 11.

Więcej informacji o Programie można znaleźć pod linkiem:

Pliki do pobrania: