Opieka wytchnieniowa w Powiecie Krakowskim w 2019 roku – nie dotyczy osób niepełnosprawnych ze spektrum autyzmu.
Opieka wytchnieniowa – Informacje
Opieka wytchnieniowa – Wniosek
Terminy turnusów opieki wytchnieniowej
Tekst alternatywny powyżej zamieszczonego pliku Opieka wytchnieniowa – Informacje:
W związku z przyjęciem przez Radę Powiatu w Krakowie 3 – letniego programu pn. „Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Powiecie Krakowskim”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje o możliwości skorzystania z opieki wytchnieniowej dla mieszkańców Powiatu Krakowskiego. Opieka wytchnieniowa w Powiecie Krakowskim realizowana będzie w okresie od 1 czerwca do 15 grudnia 2019 roku.
W drodze otwartego konkursu ofert zadanie to realizowane jest przez „Małopolskie Hospicjum dla Dzieci”, organizacja pożytku publicznego z siedzibą w Krakowie, 31-979 Kraków, ul. Odmętowa 4, tel.: 723 550 005.
Wnioski o przyznanie wsparcia można składać bezpośrednio w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie, al. Słowackiego 20, a także za pomocą operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481).
Opieka wytchnieniowa będzie realizowana poprzez zapewnienie niepełnosprawnemu dziecku/osobie niepełnosprawnej do 24 roku życia opieki w zorganizowanym turnusie odciążeniowym.
Turnus odciążeniowy polega na zapewnieniu niepełnosprawnemu dziecku/osobie niepełnosprawnej do 24 roku życia całodobowej opieki lub opieki w trybie dziennym w szczególności poprzez:
a) udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych,
b) pielęgnacji, w tym pielęgnacji w czasie choroby,
c) opiece medycznej,
d) opiece higienicznej,
e) niezbędnej pomocy w załatwianiu podstawowych spraw osobistych,
f) kontaktach z otoczeniem,
g) zapewnieniu miejsca pobytu wyposażonego w niezbędne meble i sprzęt,
h) wyżywienie, w tym dietetyczne zgodne z obowiązującymi normami żywieniowymi,
i) utrzymanie czystości,
j) zapewnieniu organizacji czasu wolnego,
k) rehabilitację społeczną (włączającą)dla osób niepełnosprawnych, w planie
indywidualnym dobranym do potrzeb
Adresatami programu są rodzice/opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz rodzice/opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności do 24 roku życia.
Z pobytu na turnusie odciążeniowym, który może trwać 10 dni mogą skorzystać raz w roku nieuleczalnie i przewlekle chore dzieci, osoby do 24 roku życia po uprzednim zakwalifikowaniu ich przez zespół specjalistów organizatora opieki wytchnieniowej.
O zakwalifikowaniu dziecka/osoby niepełnosprawnej do 24 roku życia pod względem medycznym i możliwości zapewnienia im opieki decydują służby medyczne organizatora. Turnusy organizowane będą w formie całodobowej lub dziennej. Turnusy dzienne odbywać się będą przez cały tydzień (pięć dni w tygodniu), w godz. od 8.00 do 18.00.
Uczestnictwo niepełnosprawnego dziecka/osoby niepełnosprawnej do 24 roku życia w turnusie całodobowym lub dziennym jest bezpłatne.
[ssba-buttons]